درایت رهبری است که با احمدی نژاد برخورد نمی شود | جمهوریت
تاریخ : چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ 3 رمضان 1442 Wednesday, 14 April , 2021
2

درایت رهبری است که با احمدی نژاد برخورد نمی شود

  • کد خبر : 105963
  • ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰
درایت رهبری است که با احمدی نژاد برخورد نمی شود
وقتی که اصولگراها می گویند احمدی نژاد از ما نبوده و مسئولیتش را نمی پذیریم از این طرف هم این حرف که آقای روحانی هم اصلاح طلب نبوده و خودش را اصلاح طلب نمی دانسته هم طبیعتا باید این گونه تعبیر شود که ما مسئولیتش را نمی پذیریم.

جمهوریت : نواندیش نوشت : یک چهره سیاسی اصلاح طلب گفت: در حال حاضر هم درایت رهبری است که با احمدی نژاد برخورد نمی کنند چون تصور ایشان این است که تاثیرگذاریش زیاد نیست و در حکومت جایگاهی هم ندارد و لذا هزینه ای هم بابتش نمی دهند.


محمد نعیمی پور، عضو حزب اتحاد ملت در پاسخ به این سوال که چرا اصولگرایان در قبال دولت احمدی نژاد پاسخگو نبوده و نیستند و اکنون پاسخگو بودن خودشان را یادشان رفته است و به دنبال پاسخگو بودن اصلاح طلبان هستند، ارزیابی شما درباره رفتار اصولگرایان در آستانه انتخابات چیست؟ به خبرنگار نواندیش گفت: ابتدا باید به این توجه کنیم که در این کشور احزاب با مشکلات عدیده ای رو به رو هستند و به همین دلیل هم می توان گفت مشخصات یک حزب تمام عیار و کامل را ندارند. متاسفانه شرایط در ایران به گونه ای بوده که به جز سال هایی اندک، حکومت ها، احزاب را قبول نداشتند و احساس می کردند که ممکن است قدرت آنها را محدود یا تهدید کند.

او افزود: لذا می توان گفت تقریبا از اواخر قرن گذشته به طور جدی حکومت ها با تشکیل احزاب برخورد کردند. اطلاق حزب به مجموعه ای که الآن وجود دارد در سال ۱۳۹۹ اطلاقی با تسامح است و نقششان هم نقش تعیین کننده ای نبوده است.

این چهره سیاسی اصلاح طلب با اشاره به انتخابات عنوان کرد: موضوع انتخابات یک موضوع جداگانه ای است و تنها زمانی که احزاب می توانستند عرض اندام کنند در حد این بوده که ستادهای انتخاباتی داشته باشند و در قالب فعالیتهای انتخاباتی و کمپین هایی که تدارک می بینند نقش آفرینی داشته باشند که این هم شامل احزاب اصلاح طلب و هم احزاب اصولگرا است. البته احزاب کم و بیش قوی و ضعیف با این محدوده فعالیت وجود دارند که الآن جای بحثش نیست.

او درباره لزوم پاسخگویی اصولگرایان گفت: بنابراین وقتی که اصولگراها می گویند احمدی نژاد از ما نبوده و مسئولیتش را نمی پذیریم از این طرف هم این حرف که آقای روحانی هم اصلاح طلب نبوده و خودش را اصلاح طلب نمی دانسته هم طبیعتا باید این گونه تعبیر شود که ما مسئولیتش را نمی پذیریم. وقتی که به افراد بخواهیم محدود کنیم این گونه است. در حالی که احزاب باید نسبت به برنامه هایی که ارائه می کنند و تحقق برنامه هایشان پاسخگو باشند که این عملا میسر نبوده است. پس راجع به افراد می توان اظهارنظرهای متفاوت کرد.

نعیمى پور خاطرنشان کرد: در دوره انقلاب اسلامی مقطعی را استثنا می کنم و آن مقطع، مجلس ششم و دولت آقای خاتمی بود. در آن دوره برنامه ای ارائه شد و در انتهای کار هم عملکردی به مردم ارائه شد و به آنها گفته شد و این کارنامه به عنوان یک کار حزبی و کار تشکیلاتی مجموعه قابل قبولی بود و علتش این بود که فراکسیون مشارکت در مجلس ششم در تعامل بین حزب و نمایندگان تلاش کرد که برنامه هایی را پیاده کند علی رغم همه موانعی که به وجود آمد و سطح کار را تا حدودی تنزل داد. در سایر موارد نیز به نظر می رسد کسی برنامه ای به طور مشخص ارائه نداد بلکه شعارهایی را مطرح کردند و در جریان عمل، بخشی از این شعارها پیاده نشد.

این چهره سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این سوال که اصولگرایان اکنون چگونه می توانند با احمدی نژاد روبرو شوند؟ با توجه به اینکه حسن بیادی از حامیان سابق احمدی نژاد از لزوم حل اختلافات اصولگرایان و احمدی نژاد سخن گفته و از سوی دیگر اخیرا آقای ترقی، دعوای حداد عادل و احمدی نژاد را دعوای یک اصولگرا با یک فرد منحرف دانسته و آن را اختلاف درون جریانی نمی داند؛ نظر شما در این مورد چیست؟ تشریح کرد: واقعیت این است که جریان اصولگرا یا می توان گفت اکثریت قریب به اتفاق اصولگرایان به این دلیل که که آقای هاشمی در سال ۱۳۸۴ انتخاب نشود از آقای احمدی نژاد حمایت کامل کردند.

او اضافه کرد: بنابراین درست است اصلاح طلبان و آقای هاشمی در آن دوره در نحوه حضورشان در انتخابات اشتباه کردند اما واقعیت این است که جریان اصولگرا و جریان های وابسته به قدرت و حتی نیروهای نظامی تمام قد پشت سر آقای احمدی نژاد آمدند و در چهار سال اول هم به شدت از ایشان حمایت می کردند چون احمدی نژاد در دوره اول، اکثر منویات جریان اصولگرا را پیاده کرد که یکی از آنها برخورد با اصلاح طلبان و به تعبیری اخراجشان از دستگاه اجرایی کشور حتی در پایین ترین سطوح بود اما احمدی نژاد، دو سال بعد از دوره دومش که احساس قدرت می‌کرد، سهم خواهی کرد.

این عضو حزب اتحاد ملت ادامه داد: احمدی نژاد از جمله به دنبال این بود که در مجلس بعدی سهم روشن و مشخصی داشته باشد و این اجازه به او داده نشد همچنین به خاطر روحیات و خلقیاتی که داشت شروع کرد به این که خرجش را از اصولگرایان جدا کند و آن قدر جسارت آمیز و اهانت آمیز با آنها برخورد کرد که واقعا کسی باید بسیار سینه فراخ و شرح صدر داشته باشد که بگوید علی رغم این که ایشان با ما جفا می کند باز با ماست.

محمدنعیمی پور اشاره کرد: بنابراین اصولگرایان از او برائت جستند و الآن به طور اصولی علی رغم این که در همان موقع هم اصلاح طلبان هم دلسوزان کشور به طور جدی گفتند آقای احمدی نژاد، کشور را به پرتگاه های پُر خطر می برد که در نتیجه هم کشاند، بر سر بحث همین قطعنامه سازمان ملل و امثالهم و نمایش ها و بازی هایی که از خودش بروز داد مبنی براینکه قطعنامه ها، کاغذ پاره ای بیش نیستند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب اضافه کرد: الآن هم به نظر من درایت رهبری است که با او برخورد نمی کنند چون تصور ایشان این است که تاثیرگذاریش زیاد نیست و در حکومت جایگاهی هم ندارد و لذا هزینه ای هم بابتش نمی دهند؛ اما اصولگراها و جریان اصولگرایی و خصوصا شخصیت هایش درایت و شرح صدر را ندارند لذا الآن با آقای احمدی نژاد دچار چالش می شوند و حرف های عجیب و غریبی هم بینشان رد و بدل می شود

لینک کوتاه : https://jomhouriat.net/?p=105963

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.