آمدم تا روحانى آخرین رییس جمهور ایران نباشد | جمهوریت
تاریخ : شنبه, ۲۲ خرداد , ۱۴۰۰ 3 ذو القعدة 1442 Saturday, 12 June , 2021
0

آمدم تا روحانى آخرین رییس جمهور ایران نباشد

  • کد خبر : 112626
  • ۰۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۴
آمدم تا روحانى آخرین رییس جمهور ایران نباشد
من فکر می کنم اصلاح طلبان و دولت و هرکه به آینده ایران نگاه می کند و دغدغه دارد قاعدتا در انتخابات شرکت می کند. قهر از انتخابات مشکلی را حل نمی‌کند. من وارد رقابت ناعادلانه ۵ به ۱ شده‌ام و البته می‌توانم در همین رقابت هم مواضع خودم را تبیین کنم. من صدای سوم در انتخابات هستم. هم بدنه اصلاحات و بخشی از بدنه اصولگراها از من حمایت خواهند کرد.

جمهوریت : کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، گفت: تصویب FATF از ملزومات مبادلات مالی است اما در گلوگاه سیاسی گیر کرده است. این بحث هایی که می‌گویند که اگر بپذیریم نمی‌توانیم تحریم را دور بزنیم، قبول ندارم، همین الان ما در حال همکاری با کشورهایی هستیم که عضو FATF هستند و با همکاری آن‌ها تحریم‌ها را دور می‌زنیم.

به گزارش ایلنا، عبدالناصر همتی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در نشست مجازی گفت‌وگوی آزاد با مخاطبان طی سخنانی گفت: من به این جهت وارد انتخابات ریاست جمهوری شدم که احساس کردم کشور در شرایط حساس اقتصادی است و علیرغم صبر، فداکاری، ایثار مردم که همه زندگی خود را فدا کردند اما در حوزه اقتصادی جایگاهی داریم که در شأن مردم ما نیست. علت آن هم این بوده که در طول سه دهه گذشته یکی از مهمترین مشکلاتی که داشتیم این بود که سیاست بر اقتصاد حاکم بود. اگر من مورد اعتماد مردم قرار گیرم حتما تلاشم بر این خواهد بود که سیاست به فرع برود و اقتصاد اصل باشد.

وی افزود: به همین جهت فکر می‌کنم یک رئیس‌جمهور اقتصاد‌دان برای مردم و حل مسائل اساسی کشور راهگشا باشد و برای حل مشکلات قدم‌های جدی و اساسی بردارد.

همتی در پاسخ به سوالی درخصوص نگاه اقتصادی و همچین نگاهش نسبت به سیاست های تعدیل اقتصادی، اظهار داشت: هر اقتصاد دانی که درس خود را خوب خوانده باشد، به اقتصاد رقابتی اعتقاد دارد به طرفدار اقتصاد دولتی نیست. من هم به گسترش دولت اعتقاد ندارم و معتقدم که دولت باید فقط در زیرساخت ها نقش آفرینی کند و اعتقاد ندارم در اموری که بخش خصوصی می‌تواند نقش ایفا کند، دولت وارد فعالیت شود؛ من طرفدار فراهم آوردن حداقل‌ها برای زندگی مردم توسط دولت یعنی دولت رفاه هستم.

وی ادامه داد: خصوصی سازی دولت حتما باید انجام شود و از اولویت‌های کشور است اما نحوه خصوصی‌سازی مهم است؛ خصوصی‌سازی نباید رانت آفرین باشد بلکه باید از افراد برنامه گرفته شود که چه برنامه‌هایی دارند و باید توضیح دهند که قرار است این مجموعه را فعال نگهدارند یا می‌خواهند آن را تعطیل کرده و از زمین آن استفاده کنند یا بفروشند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درخصوص نظرش پیرامون FATF ابراز داشت: من همواره نظرم را در این زمینه گفته‌ام که این موضوع از ملزومات مبادلات مالی است اما در گلوگاه سیاسی گیر کرده است. این بحث هایی که می‌گویند که اگر بپذیریم نمی‌توانیم تحریم دور بزنیم را قبول ندارم، همین الان ما در در حال همکاری با کشورهایی هستیم که عضو FATF هستند و با همکاری آن‌ها تحریم‌ها را دور می‌زنیم. این ها سازوکار های بین المللی است و من اگر منتخب باشم حتما یکی از بحث هایی که دنبال می کنم این موضوع خواهد بود.

وی در ادامه بیان کرد: ما سه دهه است که رشد اقتصادی روی ۳ درصد داریم و تورم ۲۰ درصد این ها نشان می‌دهد که مشکل جدی کشور اکنون اقتصاد است؛ از این ناحیه مردم آسیب می‌بینند و در تنگنا هستند و نسبت به آینده فرزندان خود نگرانی دارند، من موافقم که دولت سیاسی است اما اولویت کاری آن باید اقتصاد و معیشت مردم باشد.

همتی با ابراز ناراحتی از ردصلاحیت دیگر داوطلبان انتخابات، گفت: از عدم حضور دوستان دیگر ناراحتم که این مساله نیز منجر به ناراحتی و گلایه طرفداران این عزیزان شده است اما بارها نیز گفته‌ام که رقیب من ۵ کاندیدای دیگر نیستند، رقیب اصلی من قهر مردم است.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون اختلاف نظر با رئیس جمهور پیرامون تلاش برای کاهش نرخ ارز از طریق ارزپاشی، اظهار داشت: یکی از افتخارات من در بانک مرکزی این است که سیاست ارزپاشی را متوقف کردم و معتقدم بازار باید نرخ ارز را تنظیم کند و بانک مرکزی جلوی نوسان ها را بگیرد. قبول دارم که ارزش پول ملی باید حفظ شود اما نه با ارزپاشی و هدررفت منابع ملی؛ ما همیشه با ارزپاشی نرخ ارز را ثابت نگهداشتیم مثلا سه سال اما بعد از سه سال یکباره این نرخ جهش پیدا کرده و با تورم روز همراه شده است. من افتخار میکنم که یک میلیارد دلار خرید هم داشتم و تا همین امروز که خدمت شما هستم و رئیس بانک مرکزی هم هستم چنین چیزی اتفاق نیفتاده است و آقای روحانی هم به من چنین دستوری را ندادند.

همتی در پاسخ به سوالی در خصوص نامه به رهبری در خصوص وضعیت بازار بورس آن هم در شرایطی که بورس روند نزولی پیدا نکرده بود، گفت: من اصلا در فروردین ۹۹ هیچ نامه‌ای به مقام معظم رهبری ننوشتم و این مساله را به شدت تکذیب می‌کنم.

وی در پاسخ به این سوال که برنامه شما در حوزه سلامتی چیست و برای وزارت بهداشت چه برنامه‌ای دارید و همچنین در جریان تورم هستید، برای احیای قشر متوسط چه برنامه‌ای دارید، گفت: کرونا مشکلات جدی ایجاد کرد و جان بسیاری از هموطنان ما را گرفت که البته برنامه ریزی خوبی شده و واکسیناسیون در ماه‌های آینده به جای خوبی خواهد رسید و تولید داخلی هم به نتایج خوبی خواهد رسید و پیش بینی ما این است که تا اوایل سال آینده همه هموطنان واکسینه شوند. در مورد تورم هم باید بگویم ما یک اشکال ساختاری داریم چرا الان سه دهه است که در تورم ۲۰ درصد هستیم که علت آن به رابطه دولت و بانک مرکزی و شرکت نفت برمی‌گردد. در همه دنیا که توانستند تورم را حل کنند بودجه با مالیات بسته می‌شود اما بخاطر نفت بوجه ما ناتراز می شود. این ناترازی موجب تسلط سیاست مالی بر سیاست پولی می‌شود. ما حتما باید سیاست مالیاتی خود را تصحیح کنیم. اولین کاری که در دولت آینده انجام خواهم داد این است که قدرت خرید مردم را اصلاح کنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص بهبود مسائل معشیتی با توجه به تحریم‌های ظالمانه که برخی به دنبال دور زدن آن‌ها هستند و اینکه آیا به دنبال افزایش سرمایه‌گذاری در کشور هستید، گفت: بحث تحریم را در شعار انتخاباتی گفتم که تعامل بزرگترین هدف بنده است؛ در خانه و جامعه و در بین قوا و در بین خودمان با کشورهای خارجی مشکل تعامل داریم. اگر نتوانیم این ها را حل کنیم مشکلات ما حل نمی شود. کشور ما چرا باید با تحریم ادامه پیدا کند. ما باید با همه همسایگان و شرق و غرب رابطه داشته باشیم. اگر قرار باشد همیشه در تخاصم باشیم معیشت مردم حل نخواهد شد. مگر می شود با تحریم کسی در ایران سرمایه گذاری کند مگر با عدم تصویب FATF می شود با بانک های خارجی کار کرد.

همتی در پاسخ به این سوال که چقدر بر حمایت دولت و اصلاح طلبان حساب می کنید، گفت: من فکر می کنم اصلاح طلبان و دولت و هرکه به آینده ایران نگاه می کند و دغدغه دارد قاعدتا در انتخابات شرکت می کند. قهر از انتخابات مشکلی را حل نمی‌کند. من وارد رقابت ناعادلانه ۵ به ۱ شده‌ام و البته می‌توانم در همین رقابت هم مواضع خودم را تبیین کنم. من صدای سوم در انتخابات هستم. هم بدنه اصلاحات و بخشی از بدنه اصولگراها از من حمایت خواهند کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص تیم وزارت امور خارجه و استفاده از ظرفیت محمدجواد ظریف و همچنین تلاش برای برداشته شدن تحریم‌های خارج از برجام گفت: یک سری منافع ملی ما است که به طور کلان در کشور تعیین می شود. تعامل مبنای خوبی برای حداکثر سازی منافع ملی است. آقای ظریف دوست من هستند و خدمات شایانی انجام داده‌اند و هم هوش بالا و هم توان بالایی دارند و فرد وطن پرستی هستند. اینکه تیم وزارت امور خارجه چگونه بسته شود را در آینده صحبت خواهم کرد. برجام به همان شکلی که توافق شده انجام خواهد شد. من مسائل را براساس سیاست های کلی نظام دنبال خواهم کرد.

همتی در پاسخ به این سوال که شما خود را از بانیان وضع موجود نمی دانید؛ به ما بگویید بانیان وضع موجود چه کسانی هستند و آیا با توجه به اینکه رقابت را ۵ به ۱ می دانید در اعتراض به این موضوع انصراف نخواهید داد، گفت: من گفتم من بانی وضع موجود نیستم چرا که دو سال است که به دولت اضافه شدم اما نخواستم بگویم بانی وضع موجود دولت است. شاید برخی از رقبای من بانی وضع موجود باشند چرا که می گویند ما دولت در سایه تشکیل داده‌ایم. من در بانک مرکزی از فروپاشی اقتصاد ایران جلوگیری کردم. خیلی ها تلاش کردند این وضع بدتر شود. بایدن می گوید سیاست فشار حداکثری شکست خود؛ ما و مردم این فشار را شکست دادیم. برخی نخواستند دولت کارش را انجام دهد. FATF چیست که دوسال ما را معطل کردند. من برخی صحبت ها را تا امروز مطرح نکرده بودم اما دیگر مشکلات قابل تحمل نیست. من تا آخر ایستاده ام؛ برخی می‌گویند من پوششی هستم؛ من نه تنها پوشی نیستم بلکه از کناره گیری دیگران به نفع خودم استقبال خواهم کرد؛ مردم به کمک من خواهند آمد.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خصوص عدم وجود ارز برای واردات دارو گفت: ما مشکلی برای واردات دارو نداریم و طبق برنامه ریزی که کردیم ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو تامین می شود و به هیچ عنوان مشکلی برای واردات دارو وجود ندارد و وزارت بهداشت هم پیگیر است که اگر آلارم دهد از منابع ارز نیمایی هم برای این موضوع استفاده می‌کنیم. من معتقد نیستم اختیارات رئیس جمهور کم است اما با برخی حواشی این اختیارات را مختل می کنند.

همتی درباره این‌که نگران سهام‌دارانی که به دعوت سرمایه داران نظام وارد بورس شدند، نیستید، گفت: من دغدغه سهام داران را دارم، کسانی باید پاسخ دهند علیرغم این که دیدند بازار حبابی است و من هم هشدار دادم کسی گوش نکرد و گفتم زودتر اوراق بفروشید و نذارید سقوط انجام شود، اما نشد.

وی تاکید کرد: وقتی بورس را امنیتی می‌کنند و نایب رئیس مجلس می‌گویند کسانی که سود زیاد کرده‌اند را میگیریم، ظرف سه روز بورس را سر و سامان می‌دهیم همین می‌شود. مگر ماکروویو است که ظرف سه روز بورس را جمع می‌کنید!

رئیس بانک مرکزی درباره عزلش از سوی رئیس‌جمهور گفت: چند روز پیش شنیدم که تصمیم دارند مرا عزل کنند با رئیس‌جمهور صحبت کردم ایشان تاکید کردند در انتخابات قرار است بمانید؟ گفتم بله. شنیدم که با کسانی هم صحبت کردند برای بانک مرکزی اما نمی‌دانم چه کسانی هستند.

وی ادامه داد: برای کارگران برنامه دارم، باید ببینم هر واحد تولیدی تعطیل شده چرا تعطیل شده است با کار نمایشی و فرمایشی نمی‌توان کارخانه‌ای را احیا کنیم. اینکه بیاییم بانک‌های دولتی را مجبور کنیم در احیاهای فرمایشی حقوق کارگران‌ را بدهند ظلم درحق سپرده‌گذاران است.

وی تاکید کرد: کارهای پوپولیستی در ظاهر شاید کوتاه‌مدت جواب دهد، اما در طولانی‌مدت جوابی ندارد. مشاهده می‌کنیم برخی از نامزدها می‌گویند ۴۰۰ هزار تومان می‌دهند من از خدایم است که یک میلیون به مردم بدهم یا می‌گویند ۵۰۰ میلیون وام ازدواج می دهیم اما این دوستان بگویند از کجا می‌خواهند بیاورند؟ بنزین را می‌خواهند ۲۰ هزار تومان کنند؟

وی ادامه داد: مگر بانک‌ها ظرفیت وام ۵۰۰ میلیونی دارند؟ چرا وعده خلاف واقع می‌دهید؟ من اقتصاد خوانده‌ام و منافع و مصارف را می‌فهمم! ۱۰۰ تومن به مردم می‌دهیم ۲۰۰ تومن هزینه به آن‌ها تحمیل می‌کنیم! من شعارهای پوپولیستی نخواهم داد.

همتی گفت: ۵۰ درصد کابینه من زنان و جوانان هستند. اگر مردم به من اعتماد کنند حتما به این قول‌ها عمل خواهم کرد.

وی درباره شناخت از نسل جدید بیان کرد: بله نسل‌های دهه ۷۰ و ۸۰ نه تنها من بلکه بسیاری از مسئولان را نمی‌شناسند این نسل متفاوت است باید به آن‌ها بها دهیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره فضای مجازی اظهار داشت: فضای مجازی فضای کسب و کار مردم است و از آقای جهرمی تشکر می‌کنم که ایستادگی کرد برای این فضا که معتقدم باید گسترش پیدا کند.

‌‎وی تاکید کرد: فضای مجازی را باید حفظ کنیم و آن را تقویت کنیم، بازی با فضای مجازی بازی با کسب و کار و زندگی و تجارت مردم است و من از آقای جهرمی ممنونم که برای حفظ و توسعه این فضا تلاش و مقاومت کرده است.

وی تاکید کرد: اگر رئیس جمهور شوم از رای مردم حفاظت خواهم کرد.

لینک کوتاه : https://jomhouriat.net/?p=112626

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.