تاریخ : یکشنبه, ۱۷ اسفند , ۱۳۹۹ 24 رجب 1442 Sunday, 7 March , 2021
0

وضعیت تحویل خودروهای کارمانیا ؛ تکلیف خریداران بی وای دی S7 چه می‌شود؟

  • کد خبر : 13857
  • ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۴
وضعیت تحویل خودروهای کارمانیا ؛ تکلیف خریداران بی وای دی S7 چه می‌شود؟

به گزارش جمهوریت ; وضعیت تحویل خودروهای کارمانیا معلوم نیست. در حالی که تعداد زیادی از مشتریان برای خرید خودروهای BYD از جمله بی وای دی اس ۷ ثبت نام کرده‌اند، هنوز تکلیف خریداران این خودروهای چینی مشخص نشده است. پس از شروع دور جدید تحریم‌های آمریکا و نوسان نرخ ارز، خودروسازان داخلی به خاطر مشکل […]

به گزارش جمهوریت ;

وضعیت تحویل خودروهای کارمانیا معلوم نیست. در حالی که تعداد زیادی از مشتریان برای خرید خودروهای BYD از جمله بی وای دی اس ۷ ثبت نام کرده‌اند، هنوز تکلیف خریداران این خودروهای چینی مشخص نشده است.

پس از شروع دور جدید تحریم‌های آمریکا و نوسان نرخ ارز، خودروسازان داخلی به خاطر مشکل تامین قطعه و تولید، دیگر قادر به انجام تعهدات خود نخواهند بود. از این رو تحویل خودروهای کارمانیا نیز به تعویق افتاده و بسیاری از مشتریان از بدقولی این شرکت ناراضی‌ هستند و توقع دارند شرکت کارمانیا زمان مشخصی را برای تحویل خودروهای ثبت نامی نظیر بی وای دی اس ۷ اعلام کند. در ادامه از زبان مدیر روابط عمومی شرکت کارمانیا این موضوع را بررسی می‌کنیم.

تحویل خودروهای کارمانیا

علت تاخیر در تحویل خودروهای کارمانیا

علیرضا زرین‌فکر، مدیر روابط عمومی شرکت کارمانیا در خصوص شرایط فعلی این شرکت عنوان کرد در آذرماه سال گذشته و همزمان با نمایشگاه بین‌المللی تهران مرحله اول پیش فروش خودروی بی وای دی اس ۷ را با موعد تحویل مرداد سال ۹۷ انجام دادیم، اما به دلیل شروع دور جدید تحریم‌ها و نوسان نرخ ارز برای تامین قطعات با مشکل مواجه شدیم. دولت برای خودروسازان ارز ۴۲۰۰ تومانی در نظر گرفت، اما برای شرکت کارمانیا این ارز تخصیص داده نشد و ما برای تامین قطعات خودرو بی وای دی اس ۶ بخشی را با ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت کردیم که با نوسان ارزی، مبلغی را نیز به عنوان مابه‌التفاوت نرخ ارز هزینه کرده‌ایم و در مجموع برای هر خودرو حدود ۱۰۰ میلیون تومان هزینه شد که بسیاری از مشتریان از موضوع ضرر شرکت کارمانیا مطلع نیستند.

علیرضا زرین‌فکر در خصوص اینکه خودرو بی وای دی اس ۷ در سال گذشته پیش فروش شد، اما چرا در همان سال و قبل از شروع تحریم‌ها قطعات این خودرو از خارج کشور وارد نشد، گفت:

تجارت در صنعت خودرو با سایر تجارت‌ها متفاوت است و هیچ شرکتی دارایی در گردش خود را به سرعت به دارایی‌های ثابت تبدیل نمی‌کند. به همین دلیل نمی‌توان پس از پیش فروش خودرو، بلافاصله قطعات آن را وارد کنیم. از این رو هر شرکتی بر اساس برنامه‌های از پیش تعیین شده عمل می‌کند. شرکت کارمانیا پیش‌بینی کرده بود که مانند تجربیات گذشته می‌تواند در مدت ۳۰ تا ۴۰ روز قطعات CKD را وارد کند و تولید آن خودرو را انجام دهد، اما به دلیل مشکلاتی که صنعت خودرو با آن مواجه شد، برنامه‌های شرکت کارمانیا به درستی انجام نشد و هنوز این شرکت برای تحویل خودرو بی وای دی اس ۷ آمادگی ندارد.

تحویل خودروهای کارمانیا

قیمت خودروهای بی وای دی افزایش پیدا می‌کند؟

آیا شرکت کارمانیا به صورت عمدی محصولات خود از جمله بی وای دی اس ۷ را تحویل نمی‌دهد و آیا منتظر قیمت‌گذاری جدید از سوی وزارت صنعت و معدن است تا قیمت خودروهای خود را افزایش دهد؟ مدیر روابط عمومی شرکت خودروسازی کارمانیا در پاسخ به این سوال گفت من نمی‌توانم این موضوع را تایید یا رد کنم، اما چنین موضوعی را تاکنون نشنیده‌ام؛ زیرا تجربه نشان داده هر زمانی که شرکت کارمانیا محصولات خود را با فروش قطعی به مشتریان عرضه کرده، بر اساس همان قیمتی که در قرارداد درج شده است خودروها را به مشتریان تحویل داده است، اما لازم به ذکر است که خودرو بی وای دی اس ۷ به صورت قطعی به فروش نرسیده و شرکت کارمانیا آن را به صورت مشارکت در تولید پیش فروش کرده است.

علیرضا زرین‌فکر در ادامه افزود می‌دانیم مشتریان نگران هستند و در شرایط اقتصادی فعلی، قیمت خودرو برای آن‌ها اهمیت دارد، اما موضوع قیمت خودرو در این شرایط متفاوت خواهد بود؛ زیرا به مشتریان اطلاع داده‌ایم که قیمت خودرو بی وای دی اس ۷ بر اساس نرخ ارز آن زمان حدود ۱۳۰ میلیون تومان بود. از این رو اگر هنوز قیمتی از سوی شرکت کارمانیا برای این خودرو اعلام نشده است، به این دلیل بوده که قصد داریم شرایطی را برای مشتریان فراهم کنیم تا هم ما و هم مشتریان راضی باشند.

تحویل خودروهای کارمانیا

چه تعداد خودرو BYD پیش فروش شده‌ است؟

علیرضا زرین‌فکر در ادامه عنوان کرد تاکنون فقط تعدادی از تعهدات مربوط به خودرو BYD S6 را انجام نداده‌ایم و متاسفانه به دلیل مشکلات تحریم هنوز نتوانسته‌ایم هیچ یک از تعهدات خودرو BYD S7 را انجام دهیم. این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا پیش فروش ۴ هزار خودرو بی وای دی اس ۷ صحت دارد و چه زمانی این خودروها به مشتریان تحویل می‌شوند، اظهار کرد بدون شک شرکت کارمانیا قصد ندارد در تحویل خودروها تاخیر ایجاد کند. این تاخیرها برای خود شرکت نیز ضررهای زیادی را به دنبال دارد، اما مشکلات صنعت خودرو موجب به تعویق افتادن تعهدات شده است. هر چند شرکت کارمانیا قصد دارد تسهیلاتی با سود صفر درصد را برای برای مشتریان خودرو بی وای دی اس ۷ فراهم کند تا به واسطه این کار قسمتی از افزایش قیمت جبران شود. البته طرح ارائه تسهیلات، پیش از این نیز توسط شرکت کارمانیا انجام شده و در گذشته به دلیل افزایش قیمت یک محصول، وام ۱۰ میلیون تومانی با مهلت یک‌ساله به مشتریان ارائه شد.

تحویل خودروهای کارمانیا

نحوه قیمت گذاری خودروهای کارمانیا

مدیر روابط عمومی شرکت خودروسازی کارمانیا بیان کرد در شرایط کنونی، نرخ ارز نیمایی مشخص نشده و سامانه سفارش قطعات خودرو نیز مسدود است. از این رو انتظار داریم پس از رفع این مشکلات و قیمت‌گذاری دقیق بتوانیم خودروهای مشتریان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به آن‌ها تحویل دهیم. از طرفی سعی داریم قیمت‌گذاری خودروهای کارمانیا بر اساس قیمت رقابتی و منصفانه انجام شود. بدون شک تا زمانی که مشکلی میان دولت ایران و چین به وجود نیاید، حتی با تحریم‌ها نیز می‌توانیم واردات قطعات را انجام دهیم، اما با توجه به محدودیت‌های حمل کالا، این فرایند زمان‌بر خواهد بود.

علیرضا زرین‌فکر درباره مشکلات مالی اظهار کرد مشکل نقل و انتقالات مالی همچنان برای ما وجود دارد و اگر حتی بانک کنلون چین نیز با ما همکاری کند باز هم نمی‌توانیم قطعات CKD را به راحتی وارد کنیم؛ زیرا بانک کنلون چین بر اساس کالاهایی که در لیست تحریم‌های آمریکا قرار ندارد، مبادلات مالی را انجام می‌دهد و قطعات CKD در لیست تحریم‌های آمریکا قرار دارد. به طور کلی اگر شرایط تولید فراهم شود، فرایند تولید خودروهای بی وای دی اس ۷ شروع می‌شود و می توانیم به تعهدات خود عمل کنیم. البته لازم به ذکر است آن دسته از مشتریانی که قصد دارند از خرید این خودرو انصراف دهند، میزان سود انصراف بر اساس درصدی که در قرارداد درج شده است، به مشتریان تعلق می‌گیرد.

تحویل خودروهای کارمانیا

لینک کوتاه : https://jomhouriat.net/?p=13857

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.