تاریخ : چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 24 July , 2024
13

اژه ای:جریانات سازمان‌یافته ترویج بی‌حیایی کشف شود

  • کد خبر : 158600
  • 20 تیر 1401 - 20:51
اژه ای:جریانات سازمان‌یافته ترویج بی‌حیایی کشف شود
دستگاه‌های مسئول و ذیربط باید مواظبت و عنایت بیشتری نسبت به کشف عوامل و دست‌های پشت‌پرده و جریانات سازمان‌یافته ترویج بی‌حیایی و بی‌عفتی در جامعه اهتمام داشته باشند.

جمهوریت : رئیس قوه قضاییه گفت: امروز برخی از دشمنان قسم‌خورده نظام جمهوری اسلامی و مردم متدیّن ما، به دنبال ترویج ابتذال و بی‌عفتی و بی‌حیایی در جامعه هستند و پیگیری این موضوع نیاز به کار اطلاعاتی دارد.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، امروز (دوشنبه ۲۰ تیر) طی سخنانی در نشست شورای عالی قوه قضاییه، ضمن تبریک و تهنیت اعیاد ماه ذی‌الحجه و در پیش بودن عید غدیرخم، به دیدار اخیر مسئولان قضایی با رهبری اشاره کرد و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب با رهنمودها و ارشاداتی که داشتند انرژی مضاعفی را به مسئولان و دست‌اندرکاران قوه قضاییه تزریق کردند و ما امیدواریم بتوانیم با مجاهدت و تلاش بیشتر در راستای عملیاتی کردن منویات و دستورات صارده از ناحیه معظم‌له گام برداریم.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به در دستور کار قرارگرفتن عملیاتی‌سازی فرمایشات و فرامین اخیر مقام معظم رهبری در بخش‌های مختلف قوه قضاییه، بیان داشت: پس از دیدار با مقام معظم رهبری و استماع فرمایشات و دستورات ایشان، برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات لازم جهت جامه عمل پوشاندن به فرامین معظم‌له در بخش‌های مختلف قوه قضاییه بلافاصله در دستور کار قرار گرفت؛ لذا در جریان جلسه امروز شورای عالی قوه قضاییه، هماهنگی و جمع‌بندی اقدامات صورت گرفته در راستای پیاده‌سازی منسجم فرمایشات و دستورات مقام معظم رهبری انجام خواهد گرفت.

رئیس قوه قضاییه در ادامه از تمامی کارکنان و مسئولان دستگاه قضایی که در طول یک سال گذشته در راستای عمل به وظایف قانونی خود کوشا بودند تقدیر به عمل آورد و تاکید کرد: قاطبه مسئولان و همکاران قضایی ما مقیّد و ملتزم به اجرای قوانین و مقررّات کشور هستند و ما در سال گذشته شاهد بودیم که مسئولان و همکاران قضایی نسبت به اجرای دقیق مصوبات مراجع و نهادهای قانون‌گذار اعم از مجلس شورای اسلامی، ستاد ملی مقابله با کرونا و غیره عنایت و اهتمام داشتند.

وی همچنین از رئیس و اعضای ستاد بزرگداشت هفته قوه قضاییه و بخش‌های مختلفی که به برگزاری هرچه مطلوب‌تر مراسم هفته قوه قضاییه یاری رساندند  قدردانی کرد.

محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به در پیش بودن روز ۲۱ تیر، روز عفاف و حجاب، با تاکید بر اینکه هر انسان پاک‌سرشتی اعم از مسلمان یا غیرمسلمان از حیا و عفت استقبال می‌کند و از بی‌حیایی و بی‌عفتی گریزان است، اظهار کرد: در مقوله حجاب و عفاف، همه بخش‌ها و مسئولان ذیربط اعم از دادستان، قاضی و ضابطین باید در چارچوب قانون گام بردارند؛ باید توجه داشت که در این زمینه نمی‌خواهیم کار هیجانی و زودگذر انجام دهیم بلکه اقدامات ما باید متقن، مدبرانه، قانونی و توأم با آرامش باشد.

وی افزود: نه صرفاً در مقوله حجاب و عفاف بلکه در هر زمینه و موردی، هر بخش و نهادی اعم از نهاد دولتی، نهاد مقننه، قوه قضاییه یا سایر افراد و بخش‌ها، چنانچه اشتباه کرد نباید بر این اشتباه اصرار ورزد و از اصلاح اشتباه اِبا داشته باشد؛ نباید بر کار اشتباه پافشاری و یا احیاناً آن را توجیه کرد؛ اگر کار اشتباهی در جایی صورت گرفت باید در راستای اصلاح گام برداریم و احیاناً موضوع را اعلام کنیم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه مردم متدیّن ایران اسلامی از دیرباز خود را به رعایت عفاف و حجاب مقید و ملتزم می‌دانستند، به سیر تاریخی این موضوع و اقدامات و توطئه‌های دشمنان در این راستا اشاره کرد و گفت: در مقطعی از تاریخ ما، رضاخان قلدر با هدایت بیگانگان تلاش داشت نه تنها عفاف و حجاب را از جامعه اسلامی ما بزداید بلکه بی‌عفتی و بی‌حیایی را در جامعه ترویج کند؛ حال آنکه این اعتقاد و التزام در میان مردم ما در همه مقاطع تاریخی وجود داشته است که عفاف و حجاب و حیا فی‌نفسه ارزشمند است و به مثابه عامل بازدارنده، نسبت به پلیدی‌ها و جسارت‌ها برای انسان و جامعه می باشد.

رئیس دستگاه قضا افزود: امروز نیز برخی از دشمنان قسم‌خورده نظام جمهوری اسلامی و مردم متدیّن ما، به دنبال ترویج ابتذال و بی‌عفتی و بی‌حیایی در جامعه هستند؛ پیگیری این موضوع نیاز به کار اطلاعاتی دارد، لذا دستگاه‌های مسئول و ذیربط باید مواظبت و عنایت بیشتری به این مقوله داشته باشند و نسبت به کشف عوامل و دست‌های پشت‌پرده و جریانات سازمان‌یافته ترویج بی‌حیایی و بی‌عفتی در جامعه اهتمام داشته باشند.

وی تاکید کرد: اینکه چه کسی به عنوان یک فرد، حجاب دارد یا ندارد؛ حجابش کم‌رنگ است یا پررنگ؛ یک بحث است و توجه به آن در جای خود ضروری است؛ اما شناسایی و کشف عوامل و دست‌های پشت‌پرده ترویج بی‌عفتی و بی‌حیایی در جامعه، مقوله مهمی است که نیاز به کار اطلاعاتی دارد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: انسان به وضوح مشاهده می‌کند و قرائن و شواهد نیز حاکی از آن است که دست‌هایی گره خورده با دست‌های اجنبی و با اهدافی خاص، برخی موضوعات را در راستای بی‌عفتی در جامعه ما دنبال می‌کنند.

محسنی اژه‌ای تاکید کرد: دادستان‌ها، ضابطین و سیستم اطلاعاتی با همراهی قاطبه مردم متدیّن و عفیف ما، در برابر افراد متجاهر به گناه و جرم در انظار عمومی اقدامات قانونی لازم را ترتیب دهند و همچنین  نسبت به  امر مهم کشف جریانات سازمان‌یافته‌ که از جانب سرویس‌های بیگانه در جهت ترویج بی‌عفتی در جامعه ما هدایت می‌شوند، کوشا باشند و مجدانه عمل کنند.

بخش دوم جلسه امروز شورای عالی قوه قضاییه به ارائه دیدگاه‌ها، نقطه‌‎نظرات و راهکارهای پیشنهادی اعضای این شورا در راستای اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با مسئولان و کارکنان دستگاه قضا اختصاص داشت.

البته اجرای فرامین رهبر انقلاب بلافاصله بعد از بیانات مقام معظم رهبری در  قوه قضائیه آغاز شده است اما در جریان جلسه امروز شورای عالی قوه قضاییه، هماهنگی و جمع‌بندی اقدامات صورت گرفته در راستای پیاده‌سازی منسجم فرمایشات و دستورات مقام معظم رهبری صورت گرفت.

حجت‌الاسلام  والمسلمین  محسنی اژه‌ای در همین زمینه به معاون اول و معاون راهبردی قوه قضاییه دستور داد که طی روزها ی آتی و پس از دریافت راهکارهای پیشنهادی مسئولان عالی قضایی سراسر کشور در راستای اجرا و عملیاتی‌سازی رهنمودهای اخیر مقام معظم رهبری خطاب به دستگاه قضا، پیش‌نویس دستورالعمل اجرای این رهنمودها را به صورت محور به محور آماده کنند تا پس از بررسی دستورالعمل لازم در این خصوص ابلاغ گردد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه محور فعالیت های دستگاه قضا باید منویات رهبر معظم انقلاب، سند تحول قضایی و اسناد بالادستی باشد، اظهار کرد: برای اجرای سند تحول قضایی سازوکارهای لازم در خود سند در نظر گرفته شده و نیازی به ایجاد تشکیلات جدید در این زمینه وجود ندارد و صرفا لازم است که سازوکارهای موجود برای اجرای این سند تقویت شوند.

رئیس قوه قضاییه افزود: همانگونه که در سند تحول قضایی ذکر شده، این سند نیازمند اصلاح و ارتقاء است و از سوی دیگر ضرورت دارد که معاونت اول و معاونت راهبردی قوه قضاییه اقدامات لازم را جهت تقویت سازوکار اجرای سند تحول قضایی انجام دهند.

رئیس دستگاه قضا همچنین تحقق و گسترش عدالت، اتقان آراء و مبارزه با فساد داخل قوه قضاییه در عین خدشه‌دار نشدن جایگاه قاضی و دستگاه قضایی را از وظایف و ماموریت‌های اصلی دستگاه قضایی دانست.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین «منتظری» دادستان کل کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین «موحدی» دادستان انتظامی  قضات، حجت‌الاسلام والمسلمین «مظفری» رئیس دیوان عدالت اداری، حجت‌الاسلام «صادقی» رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه، «صاحبکار» معاون راهبردی دستگاه قضا، «کاظمی‌فرد» رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، «محمدی» رئیس سازمان زندان‌ها و «القاصی‌مهر» رئیس کل دادگستری استان تهران، از جمله مسئولان عالی قضایی بودند که در این جلسه، راهکارها و پیشنهادات عملیاتی خود در راستای اجرایی‌سازی رهنمودهای اخیر مقام معظم رهبری خطاب به دستگاه قضایی را به صورت مبسوط بیان کردند.

همچنین در بخش دیگری از این جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمین عبداللهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه از دستگیری تعدادی از متقلبان و افشاگران سوالات کنکور در استان آذربایجان غربی خبر داد که ضمن مجهز بودن به تجهیزات الکترونیکی وارد حوزه امتحانی شده و درصدد بودند پاسخ‌ها را به صورت الکترونیکی از افرادی که کلید سوالات در اختیارشان بود، دریافت کنند.

جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز با اشاره به  حضور خود در دهمین اجلاس حقوقی بین‌المللی در سنت‌پترزبورگ روسیه، به ارائه گزارش مختصری از این اجلاس پرداخت و گفت: اندیشمندان حاضر در این اجلاس بر این موضوع تاکید داشتند که علی رغم نیاز امروز جامعه بشری به دانش حقوق توجه به ارتقاء این دانش کمرنگ شده است و لازم است که برای جلوگیری از متضرر شدن مردم، بازنگری‌هایی در این زمینه صورت بگیرد.

بیشتر بخوانید:

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=158600

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰