تاریخ : جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024
17
اعتراض قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، به بودجه1402 :

بودجه میراث فرهنگی کشور به تعلیق درآمده

  • کد خبر : 176449
  • 01 بهمن 1401 - 23:27
بودجه میراث فرهنگی کشور به تعلیق درآمده
قائم مقام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اعتراض به کاهش سهم دستگاه های فرهنگی از بودجه 1402 کل کشور در صفحه اینستاگرامش نوشت: بودجه میراث فرهنگی به تعلیق درآمده است .

جمهوریت – دکتر علی دارابی در صفحه اینستاگرامش نوشت : لایحه بودجه ۵۲۶۱ هزار میلیارد تومانی دولت که نسبت به سال گذشته حدود ۴۰% افزایش دارد تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است. اما سهم دستگاه های فرهنگی، رسانه ای، ارتباطی چون ارشاد، تربیت بدنی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ۳۱ هزار و ۲۹۱ میلیارد تومان برآورد شده است که سرجمع ۱۳% رشد را نشان می دهد.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اگر مورد توجه ویژه قرار گیرد می تواند هزینه اداره کشور را به جای نفت بر عهده گیرد به شرط آنکه امکانات، ظرفیت ها، زیرساخت ها و اعتبارات و بودجه لازم را به آن اختصاص دهند.
در پیش نویس برنامه هفتم توسعه کشور در سیاست های کلی نظام، بند ۱۷ آن از توسعه صنعت گردشگری و ترویج صنایع دستی، سخن به میان آمده است. دولت و مجلس چگونه می خواهند این سیاست های بالا دستی را عملى کنند؟ جایگاه آن در نظام برنامه ریزی و تخصیص اعتبارات کجاست؟
معاونت میراث فرهنگی که همه وظایف و مأموریت های آن «حاکمیتی» است. در حال حاضر ۸ هزار میلیارد تومان برای تملک بناها، ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای بافت های تاریخی یزد جهت مرمت و آسیب های سیل، ۵ هزار میلیارد تومان بابت مرمت آثار تاریخی که ۲ هزار میلیارد تومان آن بدهی معوقه است.
بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان تعهدات سفر هیأت محترم دولت و مطالبات نمایندگان محترم مجلس و مقامات و مسئولان استانی در حوزه میراث فرهنگی را پیش روی خود دارد. این سیاهه خودش می شود ۱۵ هزار میلیارد تومان!
واقعاً با بودجه ۳۱۷۷۳۸۶۲ میلیون ریال که برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نظر گرفته اند، در صورت تخصیص ۱۰۰%آن [که سال ۱۴۰۱ فقط ۳۵%تخصیص داده شده است] از عهده معاونت میراث چه کاری ساخته است؟
از دولت و مجلس محترم شورای اسلامی انتظار تخصیص بودجه و اعتبارات ویژه برای میراث فرهنگی داریم. ما امانت دار و حافظ میراث فرهنگی ایران بزرگ هستیم. این اعتبارات بیانگر مهجوریت میراث فرهنگی است و این در شأن جایگاه و تاریخ و تمدن کهن ایران عزیز نیست.

لینک کوتاه : https://jomhouriat.ir/?p=176449

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰